Prize Winners from previous years


Want to head back home? Click here


The 2019 Winners

The Dawes Farm Cup - Mike Higgins

The Society Cup - The Matcham Family

The Cecol Cup - David Caddick

The S&E Memorial Cup - Mike Higgins

The Clare Gardiner Memorial Cup - Mike Higgins

The Ivor Radford Shield - Mike Higgins

The Reginald Gill Cup - Alan Bradford

The Ron Addicott Cup - Mike Higgins

The Walter Hawkins Memorial Cup - Mike Higgins

The West of England Cup - Mrs E M Britten

The Edith Gill Cup - Sarah Davey

The Pryce Mitchell Memorial Cup - Jane Weeks

The Cliff Parsons Cup - Bryan Lancastle

The Mike Gill Memorial Cup - Jane Weeks

The Ben Squibbs Cup - Rachel Miller

Rose Bowl - Jane Weeks

The Phyllis Sellick Memorial Cup - Barbara Spicer

The Outhwaite Cup - Peter Farnell

The Roger Leighton Memorial Cup - Rachel Miller

The Bob Clifford Cup - Brian Tobin

Cup for the highest number of points for pre-school children - Riley Walker

Cup for the highest number of points for children aged 5-7 - James Marden

The Kearle Cup - Kenzie Rowles

The Gorden Rich Memorial Cup - Jack Turner

The P M Druce Cup - Ben Marden

Cup for the best Children's cookery exhibit - Lacey Kenn


Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

What are our Prizes?

The Dawes Farm Cup - awarded for the highest number of points in the show

The Society Cup - awarded for the favorite exhibit in show nominated by Mayor Alan Bradford who opened the show

The Cecol Cup - awarded for the best flower exhibit in show

The S&E Memorial Cup - awarded for the highest number of points in Division A

The Clare Gardiner Memorial Cup - awarded to the winner in Class 15 - Gladioli

The Ivor Radford Shield - awarded to the winner of Class 16 Gladioli

The Reginald Gill Cup - awarded to the best rose exhibit

The Ron Addicott Cup - awarded to best Dahlia exhibit

The Walter Hawkins Memorial Cup awarded for the highest number of points in Division B

The West of England Cup - best vegetable exhibit

The Edith Gill Cup - awarded for best decorative exhibit (Division C)

The Pryce Mitchell Memorial Cup - awarded for the highest number of points in Division C

The Cliff Parsons Cup - awarded for the highest number of points in the Senior Citizens Class

The Mike Gill Memorial Cup - awarded for the best cookery exhibit

The Ben Squibbs Cup - awarded for the highest number of points in Division E

Rose Bowl - awarded for the best exhibit in Division F

The Phyllis Sellick Memorial Cup - awarded for the highest number of points in Division F

The Outhwaite Cup - awarded for highest number of points in woodwork

The Roger Leighton Memorial Cup - awarded for the best exhibit in Division G

The Bob Clifford Cup - awarded for highest number of points in photography

The Kearle Cup - for the highest number of points for children aged 8-10

The Gorden Rich Memorial Cup - for the highest number of points for children aged 11 and over

The P M Druce Cup - best exhibit children's photography